Ważne! Ta strona internetowa stosuje pliki cookies w celu zapewnienia komfortu podczas przeglądania serwisu. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies,
zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu. Zamknij informację
Kancelaria podatkowa Joanna Kudłata
Jesteś tu: Aktualności > ogólne > DAROWIZNA SAMOCHODU PO ZAKOŃCZENIU LEASINGU A PODATEK PIT I VAT
DAROWIZNA SAMOCHODU PO ZAKOŃCZENIU LEASINGU A PODATEK PIT I VAT
2025-07-14 16:11:28, ogólne
Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie, np. małżonkowi czy dziecku (dla tzw. Grupy zerowej dla podatku od spadku i darowizn).
Dyrektor KIS potwierdził, że przedsiębiorca uniknie wówczas podatku dochodowego, bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.


Kiedy nie będzie podatku dochodowego

Przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu, musi co do zasady czekać sześć lat ze sprzedażą, jeśli chce uniknąć PIT. Nawet gdy wykorzystuje samochód na cele prywatne, jego sprzedaż rozlicza jak przychód z działalności gospodarczej. Tak wynika z art. 10 ust. 2 pkt 4 i art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT.
Polski Ład wprowadził z początkiem 2022 r. zasadę, zgodnie z którą przedsiębiorca - po wykupie samochodu z leasingu i przeznaczeniu go na cele prywatne - płaci podatek z tytułu sprzedaży, jeśli od momentu wykupu samochodu do momentu sprzedaży nie upłynie sześć lat. Dotyczy to jednak wyłącznie odpłatnego zbycia, czyli sprzedaży, a nie np. darowizny (umowa nieodpłatna).
Jeśli przedsiębiorca wykupi przedmiot leasingu i nie zaksięguje faktury wykupu samochodu a następnie przekaże go w formie darowizny członkowi rodziny z grupy zerowej dla podatku od spadków i darowizn, podatek dochodowy nie będzie naliczany, umowa ta będzie podlegała wtedy pod ustawę o podatku od spadku i darowizn. Potwierdza to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w licznych interpretacjach, m.in. z 27 marca 2024 r. m.in. interpretacja nr 0112-KDIL2-2.4011.24.2024.2.AA).

Kiedy osoba obdarowana uniknie podatku

Na innych zasadach rozlicza się osoba, która otrzymuje w darowiźnie poleasingowe auto. W jej przypadku mogą wchodzić w grę dwa podatki: podatek od spadków i darowizn, oraz jeśli sprzeda od razu podarowane auto, może zapłacić PIT.
Ewentualny podatek od spadków i darowizn może zapłacić osoba obdarowana, bo to ona jest podatnikiem. Jeśli jednak obdarowany należy do najbliższej rodziny tzw. grupa zerowa, korzysta ze zwolnienia z podatku pod warunkiem zgłoszenia tego faktu do naczelnika urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania darowizny.
Jeżeli osoba obdarowana sprzeda samochód po pół roku od nabycia w darowiźnie ( UWAGA: liczone od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie) nie zapłaci również podatku dochodowego. W tym przypadku przychód ze sprzedaży samochodu należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT.

Darowizna może być bez VAT

Przedsiębiorca może również uniknąć VAT od darowizny poleasingowego auta. Jednak by tak się stało, powinien spełnić odpowiednie warunki już na etapie wykupu.

Aby darowizna była wolna od podatku VAT, musi to być wykup na cele osobiste, niezwiązane z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca nie może więc odliczyć podatku naliczonego z faktury wykupu (nie księgujemy takiej faktury). Nie może też odliczyć wydatku na nabycie ani wprowadzić samochodu do ewidencji środków trwałych. Potwierdzają to kolejne interpretacje m.in. interpretacja z 2 lipca 2024 r. (nr 0112-KDIL1-2.4012.233.2024.3.NF), interpretacja z 19 lipca 2023 r. (nr 0114-KDIP4-2.4012.257.2023.2.MŻA).
Projekt i wykonanie SN-DESIGN